0

Kabsa yemeğinin nasıl pişirileceğini bizimle paylaşın

Kabsa, esas olarak Arap Körfezi ülkelerinde servis edilen ve Suudi Arabistan ve Kuveyt’teki ana yemek olan uzun taneli pirinçten oluşan bir yemektir ve kabsa genellikle kuzu veya keçi eti veya tavuk ile pişirilir ve et, ghee, fındık ve kuru üzüm onunla yerleştirilir ve birçok kişiye servis edilir. Arap yemekleri.

Kabsa nasıl yapılır


malzemeler

İki büyük fasulye kıyılmış soğan.
Dört yemek kaşığı ghee.
Dört yaprak defne.
Çeyrek çay kaşığı karabiber.
Üç bardak uzun taneli pirinç.
Yemek kaşığı tuz.
2 kg tavuk.
Çeyrek çay kaşığı zerdeçal.
Bir çorba kaşığı karışık baharat.
Yemek kaşığı kimyon.
Yüzyıllık yeşil acı biber.
Altı tane doğru kakule tanesi.
On tane doğru karabiber.
Tarçın yemek çubukları.
Üç yemek kaşığı domates salçası.
İki çay kaşığı yumuşak kişniş.
Yemek kaşığı kimyon.
Altı tane doğru karanfil koçu.

Tavuk kızartma malzemeleri.

Çorba kaşığı mısır yağı veya ghee.
Çeyrek çay kaşığı zerdeçal.

Nasıl hazırlanır

Pirinci soğuk su altında yıkarız ve ılık suya batırırız. Her tavuğu bir mutfak bıçağı veya makasla ikiye böldük. Kişniş, kimyon, tuz, karabiber, zerdeçal ve baharatları tüm baharatlar karışana kadar küçük bir kapta karıştırın.

Tavuk üzerine bir çay kaşığı baharat serpin ve baharatla kaplanana kadar karıştırın.

Şimdi ghee’yi büyük bir tavaya koyun, daha sonra orta ateşte ısıtın, soğan parçalarını ekleyin ve altın renkli hale gelene kadar birkaç dakika karıştırın. Sonra tavuk parçalarını ekliyoruz, birkaç dakika bekleyin, tavuğu diğer tarafa çevirin ve altın ışığını renklendirmesini bekleyin.

Kakule, domates, salça, tarçın, karabiber, yeşil biber, karanfil koçanı ve defne ekliyoruz.

Tavuğu suya koyduk ve elli dakika boyunca orta ateşte pişirin. Sürenin bitiminden sonra tavuğu et suyundan çıkarırız ve biraz zeytinyağı ve zerdeçal ekleriz, daha sonra fırın tepsisine koyarız ve esmerleşene kadar 15 dakika bekletiriz.

Sonra kaynatıncaya kadar dört buçuk bardak et suyunu ateşe koyduk, sonra pirinci ekleyin ve hafifçe karıştırın ve yüzeyinde delikler oluşana kadar pirinci ateşte kaynamaya bırakın ve ihale oluncaya kadar kırk dakika kısık ateşte bırakın.

Pilav yapıldıktan sonra, kabsa tabağını koyup dekorasyon için tavuğu koyuyoruz ve yanında yoğurt veya salata tabağı servis ediliyor.

Yorum yap

Your email address will not be published.

0

TOP

X