Çeşitli Arap nefesleriyle ebegümeci pişirmeyi öğrenin için yorumlar kapalı

Çeşitli Arap nefesleriyle ebegümeci pişirmeyi öğrenin

Bu adla Molokhia adı, Firavunlar döneminde, eski bir bitkinin olduğu ve “Khayyah” olarak adlandırıldığı ve Mısırlıların onu zehirli bir bitki olduğuna inandıkları iki hikayeden kaynaklanıyor: Hyksos Mısır’ı işgal ettiğinde, Mısırlılar onu yemeye zorlandı ve onlara “Malykhia” demek “yemek” demek. Onları yemek, toksik olmayan ve yenilebilir olduklarını keşfetti.

İkinci hikaye, bazıları tarafından “Molokhia” kelimesinin kökeni olduğuna inanılıyor, çünkü Mısırlılar bunu krallara sunuyor. Böylece Molokhia bu ismi aldı ve halkımız arasında zamanımızın popülerliğine kavuştu ve herkesin masalarında Cumhurbaşkanına göre oldu.Yemek pişirme yöntemleri bir ülkeden diğerine değişti.Bu yazıda bazı Arap ülkelerinde Mallow’u pişirme yöntemleri hakkında konuşacağız.

Tavuk, sarımsak ve kişniş ile Suriye molokhia

malzemeler

Çeyrek kilo ebegümeci yaprağı.
Küçük bir fincan kızartma yağı.
karabiber.
Tatmak için tuz.
Üç yemek kaşığı kişniş.
Bir bardak su.
Sarımsak, istek üzerine.
Bir kilo tavuk göğsü veya uyluk.

Nasıl hazırlanır
Molokhia’nın nasıl hazırlanacağını öğrenmek için ana bileşenlerinin ne olduğunu öğrendikten sonra: molokhia kağıdını suda 5 dakika yıkayarak kururuz, kuru kağıt yumuşayıncaya kadar filtreye koyar ve iyice yıkarız ve molokhia’nın yarısını büyük bir tencerede kızartırız ve bitkisel yağla kızartırız, sonra koyarız Ebegümenin geri kalan yarısı da yağ ile transfer edildi. Kızarttıktan sonra sarımsak, karabiber, tuz ve kişniş ekleyin, çeyrek bardak su koyun ve 45 dakika kısık ateşte bırakın. Zaman geçtikçe, tavuk uyluklarını veya göğsünü başka bir kapta istendiği gibi düzleştirilene kadar kaynatırız. Tavuğu küçük parçalara ayırdık ve ebegümeci üzerine koyduk. Beş dakika sonra, tencereyi ateşten pişiririz ve molokhia’yı bir kaseye dökürüz ve bir tabak pilavın yanındaki masaya koyarız ve bazıları limon sıkmayı tercih eder.
Dondurulmuş Mısır molokhia

Bitkisel yağın vücut ve genel sağlık için faydaları

İki yemek kaşığı ghee.
İki yemek kaşığı zeytinyağı.
İki yemek kaşığı limon suyu.
6 diş sarımsak.
Tatmak için tuz.
İstediğiniz gibi karabiber.
Copan Tavuk Suyu.
Dondurulmuş molokhia – 500 g.

Nasıl hazırlanır

Bir kase getirin, sonra sarımsak, kişniş, zeytinyağı ve yarım çay kaşığı tuz koyun, malzemeleri bir araya getirin, karışımın yarısını bir tavaya ekleyin ve altın olana kadar kızartın ve iki bardak tavuk suyu dökün, sonra dondurulmuş molokhia ekleyin ve ebegümeci karıştırın ve 15 dakika eriyene kadar karıştırın İstediğiniz kadar siyah, sonra limon suyunu karışımla karıştırın. Ghee’yi eritmek ve kalan sarımsak koymak için bir tava hazırlıyoruz, karışımı altın rengine kadar aktarıyoruz. Sonra bir tabak ve üstüne sarımsak ve yanında bir tabak biberli pirinç servis.

Filistinli Molokhia

malzemeler

Kilo damarları ile molokhia ve araştırılması gerekir
Tavuk
Bir büyük domates
Yarım kilo pirinç
Çeşitli baharatlar, karabiber ve tarçın ile tuz
Az miktarda kişniş ve sarımsak

Nasıl hazırlanır

Önce tavuğu kaynatmaya başlarız ve bir kaba, tercihen bir basınç kabına koyarız ve soğan, baharat, tarçın ve karabiberi ateşe 10 dakika koyarız, daha sonra et suyunu tavuktan süzer ve tavuğu aktarırız veya kırmızı rengi elde etmek için fırına koyarız. Molokhia’yı kazarız, yıkarız, kuruturuz, doğrarız, ateşe koyarız, tavuktan çıkarılan et suyunu ekleriz ve molokhia ve tuz için arzumuza göre izin veririz, büyük bir domates hapını sıkarız ve ebegümeci ekleriz ve yeşil kalması ve biraz sarımsak ve biraz yağ ve öğütmek ve kurutmak için kapağını açık tutarız ve kurutulur. Bir tabak ve yanında bir tabak pirinç ve sağlıklı yaşam.

Makalenin sonunda, molokhia’yı farklı şekillerde nasıl hazırlayacağımızı öğrendik, ancak pazarda bulduğunuz gibi lezzetli bir tada ve kaliteye sahip iyi bir ürün seçimimizin önemini bilmek gerekir. Bunun için çok talep var, bu yüzden iyi bir Molokhia ve yeşil yapraklar seçmelisiniz. Molokhia, ey tüm aile için Levant.

0

TOP

X