0

İşte kebap nasıl pişirilir ve başkalarının iradesini beklemez

Kubba, Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin ve Irak dahil Arap ülkelerinin ünlü Arap oryantal yemeklerinden biridir. Halep mutfağında en popüler yemeklerden biri, popüler halkın deyişiyle: “Halep, Ümmü El-Mahashi ve El-Kabab”. Kibbeh’i hazırlamak bazı kadınlar için zor kabul edilir, bazıları restoran kullanmaya ve onları hazırlamaya veya kadınların kendileri için hazırlamak için yardım etmeye başvurur. Yapılma şekli, Arap seyahatinde ana yemek olarak sunulduğu ve sık sık Ramazan krizlerinde sunulduğu için hazırlık, hazırlık, sunum, tat ve form açısından bir ülkeden diğerine farklılık gösterir.
Kibbeh nasıl hazırlanır

İçindekiler:

⦁ Önce kubbeh hamuru hazırlayın.
1 kg saflaştırılmış bulgur, iyi yıkanmış.
Kebap yapmak için kg 1 kg et (kıyılmış toz).
⦁ büyük soğan çeyreklere ayrılmıştır.
Desired istendiği gibi tuz.
⦁ buzlu su bardağı (kibbeh yapmak için).
⦁ çay kaşığı öğütülmüş tarçın.
Yarım yemek kaşığı öğütülmüş baharat.
Dolum
500 gr kıyma.
⦁ bitkisel yağ yemek kaşığı.
⦁ 5 orta boy soğan, soyulmuş.
⦁ fincan kırmızımsı çam fıstığı.
Desired istendiği gibi tuz.
Yarım yemek kaşığı öğütülmüş karabiber.
Ground öğütülmüş un serpin.
⦁ bir tutam öğütülmüş tarçın.
⦁ çeyrek fincan temizlenmiş ve kırmızı antep fıstığı.
İb Kibbeh disklerini kızartmak için 6 bardak bitkisel yağ.

Kızarmış kibbeh, ilk kibbeh hamuru nasıl hazırlanır


Bulguru 10 dakika boyunca suyla ıslatın, bulguru süzün ve sudan kurtulmak için kenara bırakın ve bir kenara bırakın.
Soğanı kıyma makinesiyle doğrayın, sonra kıyma ekleyin ve tekrar partiler halinde doğrayın, daha sonra et karışımını makineden çıkarın ve bir kenara koyun.
Et, tuz, baharat ve tarçın karışımını bulgurlara ekleyin ve elektrikli kıyıcı ile toplu halde ezin.
Eti ve bulgur karışımını soğuk suyla nemlendirilmiş ellerle yoğurun, hamuru yumuşak ve sert hale getirin, hamuru buzdolabına koyun ve bir bezle örtün.
Yağı tavaya koyarız, doğranmış soğanı ve bir tutam tuzu soğan soluncaya kadar kızartırız, karışımı kaldırır ve çam ve fıstık ekleriz, iyice karıştırır ve dolguyu bir kenara bırakırız.
Kibbeh tabletleri nasıl yapılır
Bir yumurtanın büyüklüğünde bir kubba hamuru topu alıyoruz, ellerimizi soğuk suyla ıslatıyoruz, ardından elin avuç içi arasındaki topun yüzeyine dokunuyoruz. İşaret parmağı ile topun merkezini kazın, hamur topu boşalıncaya kadar parmağınızı delikle kaydırın, yüzeyi pürüzsüz hale getirin, deliği dolgu ile doldurun, ardından kapatın. Ellerinizi soğuk suyla nemlendirin, kapatmak için diskin ucunu çevirin ve kalan kibbenin geri kalanı ile işlemi tekrarlayın. Tabletleri büyük bir tabağa koyun, yağı tavaya koyun ve sonra tabletleri tek tek ekleyin ve aktarın, tabletleri her iki yönde kahverengi olana kadar her iki dakikada bir karıştırın. Kibbeh tabletleri bir tabağa koyun ve tahin veya tartar ve sağlıklı yaşam ile yoğurt veya pancar salatası ile sıcak servis ettik.

Yorum yap

Your email address will not be published.

0

TOP

X