0

İşte en lezzetli ve popüler yemek olan Mandi’yi nasıl yapacağınız

Tavuklu Mandi yemeği, Suudi masasının özellikle popüler olduğu Arap masalarında bulunan en iyi yiyeceklerden biridir ve bundan sonra Levant ülkesi gelir. Mandi tabağı, kömür üzerinde tavuk ızgarası ve olgunluğu ile karakterizedir ve birçokları için arzu edilir. Ve kömür üzerinde hazırlanan pirincin lezzetinin tadı çok unutulmaz ve lezzetlidir.

Vıcık tavuk nasıl hazırlanır


malzemeler

Bir kilo pirinç ey Mal Al-Sham.
İki tavuk yarım kesilmiş.
Safran kaşığı.
Çeyrek bardak soğuk su.
Üç soğan, ince doğranmış.
Beş defne koridoru.
Tarçın çubuğu.
On tane kakule, karanfil ve karabiber taneleri
Tuz, tatmak.
Bir çorba kaşığı baharat.
Çay kaşığı köri.
Yeşil biber boynuzu.
Küçük bir parça kömür.
Bir bardak kuru üzüm.
Kızarmış fındık, badem, çam fıstığı, kaju süslemeleri.

Nasıl hazırlanır

Pirinci iyice yıkayıp yirmi dakika ılık suda bekletiyoruz. Derin bir kase getirip gül suyunu döküyoruz ve safran ekliyoruz ve orta ateşte biraz bitkisel yağ ile soğan koyuyoruz ve soğan kahverengimsi altın rengi olana kadar karıştırıyoruz ve tavuk parçalarını soğanların üzerine koyup parçaları çeviriyoruz değiştirmek için iyi Tavuk beyaz renk. Tarçın, kakule, karanfil, karabiber, yeşil biber, karışık baharat ve köri gibi baharatları tavuk üzerindeki parçalara ekleyin ve tuzu istediğiniz gibi ekleyin.

Bir kase hazırlıyoruz ve suyu tamamen batırılana kadar tavuğa koyuyoruz ve 40 dakika boyunca orta ateşte bırakıyoruz, dönemin sonunda tavuk parçalarını et suyundan çıkarıyor ve bir tepsiye yerleştirip fırçalıyoruz. bitkisel yağı alıp tavuğun üst tarafından kızartın ve iyice kızartmak için parçaları diğer tarafa çevirin.

Daha sonra pirinci pişirmek ve yedi bardak et suyu koymak için bir kase hazırlıyoruz ve sonra ıslatılmış pirinç ve filtreyi ekleyip iyice yıkayıp kaynana kadar yüksek ateşte bırakıyoruz ve kaynadıktan sonra ısıyı orta dereceye indirip bırakıyoruz pişene kadar onbeş dakika bekletin.

Kömür parçasını getiriyoruz, birleştiriyoruz ve tavuk parçaları arasındaki çelik plakaya koyuyoruz ve kasenin on dakika boyunca barbekü lezzetini almak için örtüyoruz. Pirinci servis tabağına dökün, tavuk parçalarını pirincin içine koyun ve pirinci pilav ve tavuğa kızarttıktan sonra fındıkla süsleyin ve süt ve salata Mandi Mandi’nin yanında servis yapın.

Yorum yap

Your email address will not be published.

0

TOP

X