Orijinal Pirinç Sırları için yorumlar kapalı

Orijinal pirinci seçme ve pişirmenin sırları nelerdir ?

Pirinç, 5.000 yıl önce ekilen en eski tahıl türlerinden biridir ve dünya nüfusunun yarısı için temel gıdalardan biridir.Boyut, renk, lezzet ve tada göre değişen birçok pirinç türü vardır.Pren, tanenin şekli ve işlenme şekli açısından sınıflandırılır.Ahşap dünyasında daha fazla tüketilir. Ve günlük yemeklerimizdeki lezzetli ve gerekli pirinç yemekleri, her ülkenin geleneklerine göre domates pirinci ve çeşitli güveçler de dahil olmak üzere çeşitli yemekler alıyor.

Pirinçin pişirilmesi için çeşitli yöntemlere sahip olduğu ve yemek pişirirken ülkeden ülkeye değiştiği bilinmektedir, çünkü pirinç pişiricileri Tayland pirinç, baş aşağı, pirinç eriştesi, kubba, pirinç, kebbeh, mandi, doldurulmuş, buğulanmış pirinç gibi farklıdır ve bu makalede seçim yaparken önemli sırlar hakkında konuşacağız. Pirinç ve pirinç yemek.

Pirinç seçerken, tahılın uzunluğunu satın alırken ve tahıl ne kadar uzunsa ve zikzak içermezse iyi bir pirincin özelliklerini bilmelisiniz.

Bir pirinç tanesi güvenliği: Kesir içermemeli ve buna dikkat etmelisiniz.

Pirincin tane, renk ve dokusu: Saydam olma eğiliminde olan parlak beyaz renkte olmalıdır.

Koku: Bu koku, uygunsuz ve uzun yollarla saklanması sonucu üretildiği için kokusuz olması tercih edilir.

Temizlik: Pirinç taneleri, çakıl, toprak ve hasarlı tahılların varlığı ve akarlar ve solucanlar gibi böceklerin yokluğu için uygun değildir.

Satın alırken iyi pirincin özelliklerini bildikten sonra, sırları ve bunları nasıl pişireceğinizi bilmelisiniz:

    • Pirinci eklemeden önce kaynama noktasına gelen suya dikkat etmeli, sonra suyu içmeye bırakmalısınız. Bundan sonra pirincin altındaki ateşi azaltmalı ve yumuşayana ve su sessiz ve yavaş olana kadar çok sessiz bir ateşte bırakmalıyız.
    • Pirinç kuruduktan ve olgunlaşmadan önce bir veya iki yemek kaşığı yemeklik yağ ilave edilmesi tercih edildiği için, kabsa tabağını pişirirken pirinç tanelerini birbirine yapıştırma sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz.
    • Su miktarı lezzetli, olgun, yapışkan olmayan pirinç hazırlamak için uygun olmalıdır, çünkü üst su seviyesi pirincin yüzeyinden (4 parmak yarım parmak) olmalıdır ve pirinç, suya bir çorba kaşığı yemek ekleyerek pirinç için uygun su miktarını ölçtüğü için batırılır. Pirinç eklendikten sonra tencerenin ortası ve kaşık düşerse, suyun gereğinden fazla olduğu anlamına gelir ve kalır ve düşmezse, su miktarı pirinçle uygundur.

Pirinç pişirmenizde bu sırları takip ederek, farklı pişirme türlerine göre, lezzetli bir yemek alacaksınız ve ürünü iyi özelliklere sahip olarak seçmeniz gerektiğini unutmayın, bu yüzden pirinç, O Mal, yemek tadınızı lezzetli ve lezzetli bir koku haline getirecektir. Kadınlara, kalitesini ve piyasadaki ürünlerinin kalitesini kanıtlamış olan Ya Mal Al-Sham şirketinin ürünlerini seçmelerini öneriyoruz ve herkesin bunları kullanması ve ürünlerini tüketmesi Ya Mal Al-Sham ürünleri tüm aile için.

0

TOP

X