0

Bir şiş barak yemeği nasıl hazırlayacağınızı bizimle öğrenin
Bir tabak şiş barak, shibrak veya shayb kulakları eski zamanlardan beri popüler bir yemek olarak kabul edilir, kökenleri Osmanlı Türklerinin zamanına, Levant ve kuzey Suudi Arabistan ve Hicaz’a kadar uzanır.

Bir şiş barak çanak nasıl hazırlanır

İlk şişli hamur su birikintileri yapın

malzemeler
Cups Üç bardak elenmiş un.
iki çay kaşığı tuz.
⦁ su bardağı ve çeyrek su.

Nasıl hazırlanır
Hamuru hazırlıyoruz ve unu derin bir kaseye koyuyoruz, tuzu ekliyoruz ve biraz karıştırıyoruz ve unun ortasında bir delik açıyoruz ve suyu yavaş yavaş ekliyoruz ve sessizce yoğurmaya başlıyoruz ve yoğurma işlemine devam ediyoruz. biraz tutarlı bir hamurumuz var ve hamurun bir topunu yapıyoruz ve yüzünü biraz bitkisel yağla fırçalıyoruz ve kaseye koyup yüzünü bir torba naylon ile örtmüyoruz. Hamuru yaklaşık bir saat bırakıyoruz.
Şiş havuzlar yapmak

Doldurma bileşenleri
Yarım kilo kıyma
⦁ küçük küpler halinde kesilmiş bir soğan
⦁ çay kaşığı öğütülmüş tarçın.
çay kaşığı karışık baharat
iki yemek kaşığı çam fıstığı.
⦁ sos malzemeleri
⦁ kilo lor.
⦁ nişasta yemek kaşığı.
Salt tuzu istendiği gibi sıkıştırınız.
Nasıl hazırlanır
İlk olarak, doğranmış soğanları kısık ateşte bir kaseye koyun ve yumuşayana kadar karıştırın.
Sonra tuz ekliyoruz, etin üzerine yumuşayıncaya kadar karıştırıyoruz ve üzerini örtüyoruz, hamuru hafifletmeye başlamadan önce unu serpiyoruz ve hamuru mutfak masasına yaymaya başlıyoruz ve büyük bir yuvarlak disk olarak temizliyoruz, sonra hamuru kesiyoruz fincan kahve ile iki küçük daire.
Katıldığımız her bir hamur çemberini alıyoruz ve dairenin ortasına bir çay kaşığı et dolgusu koyuyoruz.
Yarım daire içindeki hamuru parmak uçlarıyla iyice kapatın, böylece dolgu dışarı çıkmaz.
Yarım dairenin her bir ucunu büküyoruz ve küçük bir kapak şekline sahip olana kadar parmak uçlarıyla birlikte yapıştırıyoruz.
Ve şiş havuzlarının geri kalanındaki işlemi takip ediyoruz ve sütü ateşe bir kaseye koyuyoruz ve geri kalan tuz ve nişastayı ekliyoruz ve ateşte kaynatıp sürekli karıştırıyoruz ve süt bozulmaması için karıştırılmadan bırakılmalıdır.
Son olarak, şiş barak’ı sütün içine yavaşça bırakın ve on dakika boyunca sütle kaynatın. Dönemin bitiminden sonra, şiş barak yemeğini sağlıkla dolduruyoruz.

Yorum yap

Your email address will not be published.

0

TOP

X